Leczenie ciepłem – wskazania do stosowania sauny
Dla relaksu, odprężenia oraz zdrowia – korzystanie z sauny to wiele korzyści! Leczenie ciepłem polega na bezpośrednim przekazaniu ciepła w celu przegrzania skóry, ciała lub całego organizmu. Przekazywane ciepło może pochodzić z otoczenia lub specjalnych urządzeń. Sauna jest wyjątkowym miejscem dla zdrowia. W trakcie seansu dochodzi do przegrzania całego organizmu, efektem czego jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zwiększony przepływ krwi w organizmie. Sauna ma wpływ na działanie wszystkich układów ciała oraz organów wewnętrznych. Kiedy wskazane jest korzystanie z sauny? Czy istnieją przeciwwskazania?
Sauna sucha i parowa – różnice
W saunie suchej temperatura wynosi 90-110 0C, a wilgotność powietrza maksymalnie 10%. Seans trwa od 8 do 15 minut. Korzystanie zalecane jest przede wszystkim po treningach oraz wzmożonym wysiłku fizycznym. Z kolei w łaźni parowej temperatura nie przekracza 55 0C. Wilgotność powietrza sięga 100%. Seans trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Działa kojąco na organizm, dlatego jest to jedna z najlepszych metod relaksu.
Z sauny w celach zdrowotnych warto korzystać regularnie np. raz w tygodniu, choć można także wybierać się na seanse rzadziej – aby odpocząć i odprężyć się.
Wskazania do stosowania sauny
Choć z sauny najczęściej korzystają osoby zdrowe, tak seanse zalecane są również osobom cierpiącym na różne schorzenia m.in.:
- infekcje nieżytowe górnych dróg oddechowych,
- nawracające infekcje układu moczowego np. zapalenie pęcherza moczowego,
- zaburzenia krążenia żylno-chłonnego,
- zaburzenia przemiany materii,
- choroby reumatyczne w okresie reemisji,
- zaburzenia gospodarki lipidowej,
- urazy i zwyrodnienia stawów,
- niskie ciśnienie krwi,
- choroby układu nerwowego.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny
W pewnych stanach oraz schorzeniach nie zaleca się korzystania z sauny. Są to np.:
- gorączka,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadczynność tarczycy,
- niewydolność krążenia,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- padaczka,
- choroby serca i krążenia,
- choroby nowotworowe,
- ostre infekcje,
- niektóre przewlekłe choroby m.in. gruźlica, ciężkie niedokrwistości,
- choroby oczu m.in. jaskra,
- choroby psychiczne,
- ciąża.
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Podczas korzystania z sauny dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi oraz przyspieszenia czynności serca. Tkanki są natlenione oraz odżywione. Stymulowane są różne układy m.in. immunologiczny, hormonalny oraz przemiany materii. Obfite pocenie się wspomaga proces eliminacji toksyn z organizmu. Skóra jest lepiej ukrwiona, nawilżona oraz bardziej elastyczna. Obok poprawy wydolności układu krążenia przyspiesza także metabolizm, co wspomaga proces odchudzania się. Osoby profilaktycznie korzystające z sauny mają większą odporność oraz stabilniejszy autonomiczny układ nerwowy.
Sauna to doskonały sposób na relaks, poprawę nastroju oraz samopoczucia. Po ciężkim dniu pracy, stresującym spotkaniu, w niektórych chorobach lub po prostu profilaktycznie warto korzystać z sauny! To wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu.