Terapia manualna – co to jest i jakie są do niej wskazania?
Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapii, która – w dużym skrócie – polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele, by dotrzeć do bolesnych miejsc i przywrócić w nich równowagę mięśniową. Na czym dokładnie polega terapia manualna, jakie są do niej wskazania i przeciwwskazania? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym.
Terapia manualna – co to jest?
Początki terapii manualnej sięgają czasów starożytnych. W czasach współczesnych została spopularyzowana w Anglii w XIX wieku, gdzie stosowano ją do leczenie różnych dysfunkcji ruchu. W XX wieku mocno rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest stosowana na całym świecie nie tylko jako jedna z metod fizjoterapii, ale również w ortopedii, reumatologii i neurologii. W terapii manualnej korzysta się ze specjalnie opracowanego masażu, strechingu, manipulacji stawów, mobilizacji oraz innych technik. Stosuje się je, by przywrócić właściwą ruchomość stawów, mięśni, więzadeł i kręgosłupa – szczególnie wtedy, gdy pacjent cierpi na jakieś dolegliwości bólowe.
Na czym polega terapia manualna?
Opisane powyżej techniki (masaż, ucisk i różnego rodzaju chwyty) mają na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów i uśmierzenie bólu pacjenta. Metoda jest w pełni bezpieczna, a leczenie i wybór technik dopasowane do indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia każdego pacjenta. Przykładowo: gdy w jego stawie pojawi się jakaś dysfunkcja lub stan zapalny, to nerwy wysyłają do układu nerwowego sygnał i pojawia się ból. Ciało reaguje napięciem mięśnia i jego blokadą, co jeszcze mocniej nasila dolegliwości bólowe.
Zastosowanie terapii manualnej ma na celu odblokowanie mięśnia, a następnie stawu. Za pomocą dotyku: uciskania, ugniatania i rozciągania tej partii ciała pacjenta, mięsień odblokowuje się, a staw wraca do prawidłowej pozycji. Osoby specjalizujące się w terapii manualnej wyczuwają napięcie w mięśniach, stawach, więzadłach i kręgosłupie i za pomocą odpowiednich środków przywracają ruchomość w tych obszarach, co poprawia stan zdrowia i samopoczucie pacjentów.
Największe zalety terapii manualnej
Terapia manualna ma szereg zalet, które przemawiają za jej popularnością. Największym atutem jest fakt, że to całkowicie bezpieczna metoda. Kolejna zaleta to indywidualne podejście do każdego pacjenta. W terapii manualnej wyszukuje i leczy się bezpośrednie przyczyny problemu. W zależności od dolegliwości, taką przyczyną może być nerw, staw, mięsień lub więzadło. Atutem są również szybkie efekty – już po 1-2 zabiegach pacjenci odczuwają znaczną poprawę. Ostatnia, niemniej istotna zaleta: terapeuta dodatkowo, poza samym masażem, udziela pacjentowi wskazówek, jak wykonywać codzienne czynności, by nie narażać ciała na ból, a także proponuje ćwiczenia do wykonywania w domu, które wzmacniają efekty terapii manualnej.
Terapia manualna – wskazania
Jakie są wskazania do terapii manualnej? Są to przede wszystkim:
- dolegliwości kręgosłupa: bóle, zwyrodnienia, skrzywienia,
- zwyrodnienia i urazy stawów,
- inne bóle mięśni,
- bóle i zawroty głowy, migreny,
- rwa kulszowa,
- kręgozmyk,
- dyskopatia,
- ból karku,
- napięcia wynikające ze stresu i przemęczenia,
- wady postawy,
- nerwobóle,
- napięciowe bóle tułowia,
- ból kości ogonowej,
- bóle krzyżowe, lędźwiowe lub lędźwiowo-krzyżowe,
- zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy i częstomocz,
- niedostatek snu,
- po zabiegach chirurgicznych, np. rekonstrukcji więzadła krzyżowego,
- jako terapia wspomagająca, np. w leczeniu chorej łąkotki.
Terapia manualna – przeciwwskazania
Poza licznymi wskazaniami, terapia manualna ma również kilka przeciwwskazań. Są to:
- czynne żylaki odbytu,
- choroby organiczne końca dróg pokarmowych,
- zaawansowana osteoporoza,
- problemy z krzepliwością krwi,
- świeże urazy mechaniczne tkanek,
- zapalenie stawów,
- zaburzenia ogólnoustrojowe,
- niewydolność krążenia mózgowego,
- ciąża.
Wszystkie osoby borykające się z dolegliwościami bólowymi – np. po urazie lub ze zwyrodnieniem kręgosłupa – zapraszamy na indywidualną terapię. Fizjoterapia – Ostrowiec Świętokrzyski, ulica Iłżecka 31A, to adres ośrodka, gdzie przyjmujemy pacjentów – przebiega w następujący sposób: podczas pierwszej wizyty specjalista zdiagnozuje problem i ustali cele, które chce osiągnąć przy pomocy fizjoterapii. Zachęcamy do zarezerwowania terminu online lub telefonicznie.