Inne posty

Oferta na lipiec

29 kwietnia, 2024

Czy masaż leczniczy boli?

Czy ból w trakcie lub po masażu leczniczym jest czymś, co powinno nas zaniepokoić? Dziś na blogu odpowiadamy na to pytanie, a także wyjaśniamy, jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu oraz czy siniaki po masażu są normalnym zjawiskiem.

Ból w trakcie masażu leczniczego

Warto pamiętać, że nadrzędnym celem tego masażu jest leczenie różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości, a przychodzą do niego osoby cierpiące na dolegliwości bólowe. Masaż leczniczy stosuje się przede wszystkim w przypadku, gdy pojawiły się dolegliwości bólowe, a mięśnie są mocno napięte i potrzebują rozluźnienia. Po masaż leczniczy sięga się w sytuacjach stresowych (wówczas mięśnie karku, szyi i kręgosłupa mocno się napinają), a także wtedy, gdy nasza praca lub tryb życia są siedzące. Do salonów SPA i gabinetów masażu zgłaszają się również osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi lub przeciążeniami. Masaż leczniczy to remedium na niektóre przypadłości – np. rwę kulszową, stosuje się go jako środek rehabilitacyjny.

Jeżeli osoba przychodzi do gabinetu na masaż z dolegliwościami bólowymi, to w trakcie zabiegu również może występować ból. Warto komunikować się z masażystą i gdy tylko ból się pojawi, to dać o tym od razu znać. Może masażysta wkłada zbyt dużo siły lub intensywność jak na pierwszy masaż jest zbyt duża. Ból w trakcie masażu leczniczego jest rzadko spotykany, nie ma reguły, że podczas pierwszego zabiegu nas spotka.

masaż leczniczy

Ból po masażu

Ból po masażu – np. następnego dnia – może się przydarzyć. Wynika to z prostej przyczyny – osoba masująca dotyka mięśni, które przez długi czas były napięte lub przeciążone. Te maksymalnie bolesne lub spustowe punkty po tak intensywnym treningu, jakim jest masaż, następnego dnia mogą boleć lub pojawia się uczucie obicia. Każda próba rozluźnienia mięśni, które od tygodni czy miesięcy są mocno napięte, może się skończyć bólem. Odpowiadając zatem na pytanie, czy po masażu mogą boleć mięśnie? Tak, mogą, co ciekawe zdaniem wielu osób to sygnał, że mięśnie zareagowały prawidłowo na masaż, a ból jest czymś naturalnym, wręcz pożądanym.

By zminimalizować ból po masażu, a także szybciej stanąć na nogi, zalecane jest picie wody po każdej sesji, a także rezygnacja z forsującego, intensywnego treningu dzień po masażu. Na przyszłość można również zastanowić się nad rodzajem masażu, jego intensywnością, częstotliwością i czasem trwania każdej sesji i dopasować ją do swoich potrzeb. O problemach, bólu czy dyskomforcie, warto zawsze informować masażystę w trakcie zabiegu.

Siniaki po masażu

Czy osoba, która przychodzi na taki zabieg, może spodziewać się siniaków po masażu? Nie powinna. Siniaki po masażu mogą być sygnałem, że masażysta jest osobą niekompetentną lub wkłada zbyt dużo siły podczas zabiegu. Jednak jest wyjątek od tej reguły. Istnieje grupa osób, u której obserwujemy łatwość tworzenia się sińców. Jeżeli należymy do grona ludzi z wysoką podatnością na siniaki (co może być cechą dziedziną lub objawem problemów z krzepliwością krwi), to po masażu leczniczym na naszym ciele mogą się takowe pojawić.

Przeciwwskazania do masażu

Większość zabiegów – w tym również masaż – poza szeregiem wskazań, posiada również listę przeciwwskazań. W tym wypadku na zabiegi nie powinny się decydować osoby, które:

  • mają temperaturę ciała powyżej 39 stopni Celsjusza,
  • chorują na nowotwory lub są do pięciu lat od ich wyleczenia,
  • posiadają zmiany skórne (np. ropne) lub żylaki,
  • borykają się z hemofilią,
  • chorują na miażdżycę lub nadciśnienie,
  • są w ciąży (mowa wyłącznie o I trymestrze, jeżeli nie ma przeciwwskazań od ginekologa, to w pozostałe dwa można sobie pozwolić na masaż).

Wszystkie osoby, które interesuje masaż leczniczy – z Ostrowca Świętokrzyskiego lub okolic – zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Poza masażem leczniczym oferujemy również inne warianty tego zabiegu: limfatyczny, głowy i obręczy barkowej, wyszczuplający i relaksacyjny.

Inne posty

Oferta na lipiec

29 kwietnia, 2024